|
|
Google Pixel 6Tk 36,500 |
| Name | Google Pixel 6 |
| Brand | |
| Model | Pixel 6, GB7N6, G9S9B16 |
| Category | Smartphone |
| Price | 36500 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021, October |
| Launch Date | Available. Released 2021, October |
| Body Dimensions | 158.6 x 74.8 x 8.9 mm (6.24 x 2.94 x 0.35 in) |
| Body Weight | 207 g |
| Build | Glass Front (Gorilla Glass Victus), Glass Back (Gorilla Glass 6), Aluminum Frame |
| Network Sim | Nano-SIM and/or eSIM |
| Display Type | AMOLED, 90Hz, HDR |
| Display Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 411 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core |
| Chipset | Google Tensor (5 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 12 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash, Pixel Shift, Panorama, Auto-HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Dual Band A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4614 mAh |
| Charging | Fast Charging 30W, 50% in 25 min (advertised) |
| Body Color | Sorta Seafoam, Kinda Coral, Stormy Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.