|
|
Google Pixel 4 XLTk 28,500 |
| Name | Google Pixel 4 XL |
| Brand | |
| Model | Pixel 4 XL, Pixel XL4, GA01181-US, GA01182-US, GA01180-US |
| Category | Smartphone |
| Price | 28500 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2019, October |
| Launch Date | Release 2019, October |
| Body Dimensions | 160.4 x 75.1 x 8.2 mm (6.31 x 2.96 x 0.32 in) |
| Body Weight | 193 g |
| Build | Front/back Glass (Gorilla Glass 5), Aluminum Frame |
| Network Sim | Nano-SIM card & eSIM |
| Water Resistant | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.3 inches, 98.0 cm2 |
| Display Resolution | 1440 x 3040 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 537 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 10.0 (Ten) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | No |
| Memory Type | UFS 2.1 |
| Ram | 6 GB |
| Primary Camera | Dual: 12.2 MP |
| 16 MP, (telephoto), 2X Optical Zoom | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| TOF 3D, (depth/biometrics sensor) | |
| Camera Features | Dual-LED Flash, |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3700 mAh |
| Charging | Fast Battery Charging 18W |
| Body Color | Clearly White, Just Black, Oh So Orange |
| Other Features | Wireless |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.