|
|
Fairphone 6Tk 97,900 |
| Name | Fairphone 6 |
| Brand | Fairphone |
| Model | Fairphone 6 |
| Category | Smartphone |
| Price | 97900 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2025, June 25 |
| Launch Date | Available. Released 2025, June 25 |
| Body Dimensions | 156.5 x 73.3 x 9.6 mm (6.16 x 2.89 x 0.38 in) |
| Body Weight | 193 g |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM |
| Water Resistant | IP55 dust protected and water resistant (low pressure water jets) |
| Display Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 880 nits (typ), 1400 nits (peak) |
| Display Size | 6.31 inches, 96.0 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1116 x 2484 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 432 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Operating System | Android |
| OS Version | 15 |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
| Chipset | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | UFS 3.1 |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 13 MP, (ultrawide) | |
| TOF 3D, (depth) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 4415 mAh |
| Charging | 30W Wired, 50% in 25 min |
| Body Color | Horizon Black, Cloud White, Forest Green |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.