|
|
Energizer E288sTk 5,500 |
| Name | Energizer E288s |
| Brand | Energizer |
| Model | E288s |
| Category | Feature Phone |
| Price | 5500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, April |
| Launch Date | Available. Released 2024, August |
| Body Dimensions | 138 x 58.2 x 12.8 mm (5.43 x 2.29 x 0.50 in) |
| Body Weight | 116 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | TFT |
| Display Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 143 ppi |
| Operating System | KaiOS |
| OS Version | 2.X |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Chipset | Mediatek MT6739WW (28 nm) |
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 512 MB |
| Primary Camera | 0.3 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | No |
| Messaging | SMS |
| Battery Type | Removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Body Color | Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.