|
|
Doogee SminiTk 25,490 |
| Name | Doogee Smini |
| Brand | Doogee |
| Model | Smini |
| Category | Smartphone |
| Price | 25490 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, October |
| Launch Date | Available. Released 2023, November |
| Body Dimensions | 133 x 60 x 13.5 mm (5.24 x 2.36 x 0.53 in) |
| Body Weight | 155 g |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 4.5 inches, 45.9 cm2 |
| Display Resolution | 480 x 1170 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 281 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Memory Type | UFS |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Body Color | Black, Silver, Purple |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.