|
|
Cubot KingKong Power 3Tk 25,490 |
| Name | Cubot KingKong Power 3 |
| Brand | Cubot |
| Model | KingKong Power 3 |
| Category | Smartphone |
| Price | 25490 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, September |
| Launch Date | Available. Released 2024, October |
| Body Dimensions | 175.3 x 82.7 x 20 mm (6.90 x 3.26 x 0.79 in) |
| Body Weight | 425 g |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Display Size | 6.72 inches, 108.8 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 393 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| Chipset | Mediatek MT8781 |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Dual: 100 MP, (wide) |
| 5 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes (123-decibel) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 10200 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Body Color | Black |
| Other Features | Reverse wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.