|
|
Cubot C29Tk 10,599 |
| Name | Cubot C29 |
| Brand | Cubot |
| Model | C29 |
| Category | Smart Watch |
| Price | 10599 |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2024, August |
| Launch Date | Available. Released 2024, August |
| Body Dimensions | 51.9 x 49.5 x 13.4 mm (2.04 x 1.95 x 0.53 in) |
| Body Weight | 42.1 g |
| Build | Zinc alloy/ Stainless steel frame, titanium bezel |
| Network Sim | No |
| Water Resistant | 1 ATM waterproof |
| Display Type | TFT LCD |
| Display Size | 1.52 inches |
| Display Resolution | 360 x 360 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 335 ppi |
| Operating System | Proprietary OS |
| Memory Internal | 128 Mb |
| Memory External | No |
| Primary Camera | No |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP |
| NFC | No |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, SpO2, blood pressure |
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 410 mAh |
| Body Color | Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.