|
|
Coolpad CP12Tk 12,500 |
| Name | Coolpad CP12 |
| Brand | Coolpad |
| Model | CP12 |
| Category | Smartphone |
| Price | 12500 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, June 15 |
| Launch Date | Available. Released 2023, June 15 |
| Body Dimensions | 164.2 x 75.7 x 8.3 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Body Weight | 190 g |
| Build | Glass Front, Glass Back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | Dual: 13 MP, (wide) |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Charging | 10W Wired |
| Body Color | Black, Blue, Silver |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.