|
|
Coolpad C16Tk 13,000 |
| Name | Coolpad C16 |
| Brand | Coolpad |
| Model | C16 |
| Category | Smartphone |
| Price | 13000 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, September |
| Launch Date | Available. Released 2024, September |
| Body Dimensions | 167.9 x 77.9 x 8.7 mm (6.61 x 3.07 x 0.34 in) |
| Body Weight | 215 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits |
| Display Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 260 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (Region Dependent) |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W Wired |
| Body Color | Midnight Black, Woodland Green, Gulf Blue |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.