|
|
Blackview BV6200 ProTk 35,990 |
| Name | Blackview BV6200 Pro |
| Brand | Blackview |
| Model | BV6200 Pro |
| Category | Smartphone |
| Price | 35990 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, July |
| Launch Date | Available. Released 2023, July |
| Body Dimensions | 174.4 x 82 x 19.2 mm (6.87 x 3.23 x 0.76 in) |
| Body Weight | 438 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| User Interface (ui) | Doke OS 3.1 |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | Dual: 13 MP, (wide) |
| 0.3 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 13000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Body Color | Black, Orange, Green |
| Other Features | Reverse wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.