|
|
Benco S1 ProTk 14,990 |
| Name | Benco S1 Pro |
| Brand | Benco |
| Model | S1 Pro |
| Category | Smartphone |
| Price | 14990 |
| Extra Price | 6/128 GB = 14,990/ 8/256 GB = 15,999/ |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, July |
| Launch Date | Available. Released 2023, July |
| Body Dimensions | 166.91 x 74.91 x 8.47 mm |
| Body Weight | 204.5 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Unisoc T616 octa-core |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 64 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | G-sensor, Light-sensor, Proximity-sensor, Fingerprint sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Poly Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W Wired |
| Body Color | Pearl White, Iceberg Blue, Gemstone Black |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.