|
|
Asus Zenfone 10Tk 84,990 |
| Name | Asus Zenfone 10 |
| Brand | Asus |
| Model | Zenfone 10, AI2302 |
| Category | Smartphone |
| Price | 84990 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, June |
| Launch Date | Available. Released 2023, July |
| Body Dimensions | 146.5 x 68.1 x 9.4 mm (5.77 x 2.68 x 0.37 in) |
| Body Weight | 172 g |
| Build | Glass front, aluminum frame, plastic back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | Super AMOLED, 144Hz, HDR10+, 800 nits (HBM), 1100 nits (peak) |
| Display Size | 5.92 inches, 84.6 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 445 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 13 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS, HDR |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Charging | 30W wired, PD3.0, PPS, QC4 |
| Body Color | Starry Blue, Midnight Black, Aurora Green, Eclipse Red, Comet White |
| Other Features | 15W wireless 5W reverse wired |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.