|
|
Doogee V30 5GTk 52,990 |
| Name | Doogee V30 5G |
| Brand | Doogee |
| Model | V30 5G |
| Category | Smartphone |
| Price | 52990 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, December |
| Launch Date | Available. Released 2022, December |
| Body Dimensions | 171.6 x 85.5 x 18.7 mm |
| Body Weight | 372 g |
| Build | Aluminum and polycarbonate |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Type | IPS LCD 120Hz, 16M colors |
| Display Size | 6.58 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 270 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 900 |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSD |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 108 MP, (wide) |
| 20 MP | |
| 16 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11, a/b/g/n/ac, Dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-screen), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 10800 mAh |
| Charging | 66W Ultra Fast Charging |
| Body Color | Black, Orange |
We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate [Disclaimer].
Frequently used country codes in phone models: GL=Global, CN=China, IN=India, US=USA, JP=Japan, EU=Europe (Euro), SG=Singapore, HK=Hong Kong.